IV. ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ПРОФСПІЛКИ
30. Структура Профспілки визначається даним Статутом. Профспілка будується за галузевим та територіальним принципами.
31. Профспілка складається з первинних організацій (які можуть об’єднуватися в об’єднання).
Профспілки можуть входити профспілки, нижчі за статусом.
32. Для первинних організацій Профспілки вищим органом є збори (конференція). Звітно-виборні збори (конференції) проводяться не рідше ніж один раз на п’ять років, звітні збори проводяться щорічно.
Рішення про дату скликання та порядок денний зборів (конференції) оголошується не пізніше ніж за 7 календарних днів. Збори є правомочними, якщо в них беруть участь більше половини членів цієї організації.
Для територіальних та регіональних організацій вищим органом є конференція, яка проводиться в разі необхідності, але не рідше ніж один раз на п’ять років. Рішення про дату та порядок денний конференції приймається відповідним комітетом не пізніше ніж за один місяць.
33. Профспілка та її організації здійснюють свої повноваження через виборні профспілкові органи або профспілкових представників від вищих профспілкових органів.
Виборними органами є:
первинної організації Профспілки – профспілковий комітет, а в організації з чисельністю менше 15 осіб – профорганізатор;
територіальної організації Профспілки – відповідно об’єднаний, районний, міський комітет (президії відповідного комітету). В об’єднаних організаціях Профспілки міста і району може утворюватись міськрайонний комітет Профспілки;
регіональної організації – відповідно обласний, Київський міський, республіканський комітет Профспілки (президії відповідного комітету).
на рівні Профспілки – Центральний комітет, президія ЦК.
34. Первинні організації Профспілки, з урахуванням особливостей їхньої діяльності, територіальної роз’єднаності установ для представництва колективних інтересів працівників і службовців можуть утворювати об’єднані організації Профспілки та делегувати їм частину своїх повноважень, якщо ці повноваження не належать до виключної компетенції первинної організації чи її виборного органу.
35. Профспілкові виборні органи можуть створювати постійні і тимчасові комісії, визначати їх повноваження і контролювати їх роботу.
36. Вищими за рівнем виборними органами для низових організацій Профспілки є:
Центральний комітет Профспілки, президія ЦК профспілки – для регіональних, територіальних та первинних організацій;
республіканський, обласні комітети та їх президії – для територіальних та первинних організацій Профспілки;
Київський міський комітет, його президія – для первинних, об’єднаних м. Києва організацій Профспілки;
міські, районні, міськрайонні та об’єднані комітети та їх президії – для первинних організацій Профспілки;
комітети первинних організацій Профспілки – для структурних організацій Профспілки, профгруп.
Звіти і вибори профспілкових органів проводяться в усіх організаціях Профспілки, починаючи з первинної, відповідно до цього Статуту та Інструкції ЦК профспілки про проведення звітів та виборів, затвердженої постановою ЦК профспілки.
Постанова про початок і терміни проведення звітно-виборної кампанії в Профспілці приймається Центральним комітетом.
37. Вибори профспілкових органів, їх керівників проводяться:
- у первинній або структурній організації Профспілки на зборах (конференції) членів Профспілки, засіданні комітету;
- у територіальній, регіональній організації Профспілки – на конференції, пленумі, засіданні комітету;
- у Профспілці – на з’їзді, засіданні Центрального комітету.
38. Делегати на конференції, з’їзди обираються на зборах (конференції), пленумі (засіданні комітету). Голова, заступник голови виборного органу є делегатами відповідної конференції, з’їзду за посадою.
39. Рішення про порядок скликання звітно-виборних зборів, конференції, порядок денний, норми представництва приймається комітетом організації Профспілки відповідного рівня і оголошується не пізніше ніж за один місяць – до зборів; за два місяці – до конференції, з’їзду.
40. Кількісний склад і порядок формування виборних органів встановлюють збори, конференція, комітети, Центральний комітет, з’їзд.
41. Вибори виборних органів усіх рівнів проводяться один раз на п’ять років у терміни, визначені Центральним комітетом Профспілки.
42. Дострокові вибори (перевибори) виборного органу можуть бути проведені на вимогу не менше ніж однієї третини членів організації Профспілки або членів цього органу, а керівника – на вимогу не менше ніж двох третин членів організації Профспілки за рішенням виборного профоргану.
43. Звільнення з посади керівників виборних органів у зв’язку із закінченням терміну повноважень, порушеннями норм Статуту, неналежним виконанням посадових обов’язків проводиться відповідно до норм трудового законодавства за рішенням органу, який їх обирав. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували більше половини присутніх на засіданні членів організації Профспілки.
Звільнення означених осіб на інших підставах, передбачених трудовим законодавством, здійснюється за рішенням комітету відповідного рівня на його засіданні.
44. У первинній організації Профспілки питання про виведення члена комітету або ревізійної комісії, обраного зборами, конференцією, зі складу комітету чи комісії вирішується (таємним або відкритим голосуванням) більшістю голосів учасників зборів, конференції.
Термін дообрання членів профкому, ревізійної комісії не повинен перевищувати трьох місяців з моменту вибуття члена виборного органу.
45. Виборні органи організацій Профспілки утворюються з членів Профспілки шляхом виборів або делегування з подальшим затвердженням на з’їзді, пленумі Центрального комітету, конференції, засіданні відповідного комітету, зборах.
З метою забезпечення стабільної роботи виборного органу до його складу можуть обиратися кандидати в члени профоргану з числа підготовленого профактиву (резерву).
Вибори (делегування) членів профорганів здійснюються учасниками зборів, делегатами конференції, з’їзду шляхом відкритого або таємного голосування. Форму голосування визначають збори, конференція, з’їзд.
Під час виборів виборних органів члени Профспілки мають необмежене право висування кандидатів, відводу і критики кожного з них.
Обраними вважаються кандидати, які одержали більше половини голосів учасників зборів, делегатів конференції, з’їзду, що брали участь у голосуванні.
Організація Профспілки, яка делегувала свого представника до складу профспілкового органу, має право в будь-який час його відкликати й замінити іншим.
46. Члени виборних профспілкових органів, які втратили зв’язок з організацією Профспілки через зміну місця роботи, проживання або з інших причин, виводяться зі складу профспілкового органу на його засіданні, пленумі відкритим голосуванням.
47. Пленуми комітетів, засідання президії комітетів правомочні при участі в них більше половини членів виборного органу.
Рішення зборів, комітету, президії, конференції, з’їзду приймаються більшістю голосів присутніх учасників, членів виборного органу, які брали участь у голосуванні, за винятком тих рішень, що стосуються Статуту або прийняття яких потребує не менше двох третин голосів.
Рішення оформлюються постановами та заносяться до протоколів зборів, засідань комітету, його президії, конференції, з’їзду.