27 січня увесь світ вшановує пам’ять жертв Голокосту
У роки Другої світової на території Рівненщини нацистами було знищено понад 95 тисяч єврейської національності.
На фото - репродукція картини ізраїльського художника Йосипа Зільберберга, який був врятований рівненською родиною Озарчуків. Полотно знаходиться у Рівненському обласному краєзнавчому музеї.
Майже 350 євреїв були врятовані завдяки винятковій мужності «праведників». Вони вберегли від смерті переслідуваних, ризикуючи власним життям. Відомо, що в області нараховувалося 250 праведників України та світу.
«Переховувалися євреї в селах та хуторах на півночі області. Лісова місцевість надавала потенційні переваги для цього. Мотивація та форми допомоги євреям були різноманітними. Для порятунку євреїв місцеві жителі проникали в гетто, переховували їх у себе та родичів, надавали підроблені документи, гроші, продукти харчування тощо», - розповів кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії РДГУ Роман Михальчук.
Є близько сотні місць масових розстрілів та поховань громадян єврейської національності – жертв фашистського геноциду.
«Нацисти здебільшого оперували таким методом знищення євреїв, як розстріли та закопування жертв у спеціально заготовлених ямах; іноді – удушення і захоронення живими. Крім масових акцій, євреїв убивали у таборах полонених, в’язницях, комендатурах, під час примусових робіт і погромів», - зазначає Роман Михальчук.
Символом Голокосту в області є урочище Сосонки Рівненського району. Тут у листопаді 1941 року було знищено 17,5 тисяч євреїв.
На фото – скорботний меморіал в урочищі Сосонки
Також масово розстрілювали людей у лісі під Костополем. Як кажуть рівненські історики, тут у липні 1942-го загинуло близько 5 тисяч єврейського населення з рівненського ґетто.
На території області німецькі окупанти створили систему місць примусового утримання для різних категорій населення.
На фото – Гетто у Рівному
На Рівненщині функціонувало 35 ґетто. Це були території, де примусово утримувалися євреї. Найбільші функціонували у Сарнах, Рівному, Дубно, Здолбунові, Корці, Костополі, Тучині. Осіб, які покидали межі цієї території, розстрілювали.
З метою вшанування жертв Голокосту на Рівненщині упродовж цих днів відбуваються жалобні заходи. Також жителі населених пунктів провідують людей, які мають звання «жертва голокосту» та «праведник України», запалюють лампадки та покладають квіти до місць розстрілів.
|