Цього року виповнюються 86-ті роковини Голодомору – злочину, що був організований більшовицьким тоталітарним режимом. Питання кількості людських втрат України від Голодомору досі залишається відкритим. Більшість науковців відстоює число вбитих понад 7 мільйонів осіб в УРСР та 3 мільйони українців в інших регіонах СРСР: на Кубані, в Центрально-Чорноземній області, Поволжі та Казахстані. Разом з тим, згідно з даними Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України, втрати населення на території України через надсмертність під час Великого Голоду становили 3,9 млн осіб. За регіональним розподілом втрат, із тогочасних 7 областей, які входили до складу України, найбільше потерпіли Київська та Харківська області. У кожній з них передчасно померли понад 1 млн осіб. Крім того, за даними дослідників, у пікові місяці Голодомору щохвилини в Україні помирали 24 особи, щогодини – 1 тис. 440, щодоби – 34 тис. 560. У ХХ столітті українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Однак наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом СРСР.
У переддень Дня пам'яті жертв голодоморів в Україні, біля пам’ятного знаку жертвам голодоморів та політичних репресій у Гощі відбувся мітинг-реквієм за участю керівництва району, селища, представників трудових колективів, громадськості. У своєму звернені до учасників заходу заступник голови райдержадміністрації Тарас Гоменюк зазначив, що український народ пережив багато страшних трагедій, але жахливішого лиха, як Голодомор 32-33 років, історія не знає. В ці дні Україна вшановує пам'ять мільйонів жертв голодоморів і низько вклоняється проявленій стійкості та мужності нашого народу.
Учасники мітингу-реквієму хвилиною мовчання вшанували пам'ять жертв голодоморів в Україні та поставили квіти, композиції з житніх колосків і лампадки до пам’ятного знаку. Присутні на мітингу запалили лампадки і свічки пам’яті та склали спільну молитву за загиблими.
Традицію ставити запалену свічку у вікнах своїх осель на знак вшанування виморених голодною смертю ініціював у 2003 році відомий історик, політолог, дослідник Голодомору Джеймс Мейс.
Також у храмах служитимуть поминальні панахиди за загиблими внаслідок голодоморів в Україні. На державному рівні Голодомор 1932-33 років визнали геноцидом 16 країн. Також у багатьох країнах геноцид українців засудили на регіональному та муніципальному рівнях. |