З давніх- давен писанка вважалася символом самого життя, Всесвіту. Вона містила магію вогню, живого яйця, воску. Це все у сукупності давало такий живий витвір народної мініатюри. Кожна писанка мала своє призначення: одні перекидали через хату, щоб не було пожежі, інші закопували на Юрія в жито, ще інші підкладали для здоров’я худоби. Під час писання використовували примовляння, що теж додавало сили.
Створюючи орнаменти, наші предки зверталися до природи, не просто копіюючи, а творчо переробляючи, спрощуючи її елементи. Певні символи існували для захисту від зла, тому їх називали оберегами. Особливим чином орнаментовані яйця використовувались у родинних святах, обрядах. Кожна писанка мала свою назву і призначення, оскільки вона була вкрита магічними знаками. Ритуальне навантаження розписаного яйця — древнього символу Сонця, яке живить і народжує все живе — поглиблює магія живого вогню, що нагріває віск, магія води, набраної до схід сонця та фарби-відвари трав.
У приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки діє шорічна обласна мистецька акція «Великодня писанка». Майстри-писанкарі Рівненщини на розсуд глядача представлять роботи різних технік виконання.
Гощанщину представила майстриня - писанкарка Наталія Солімчук з Терентієва. Кожна писанка, створена вправними руками пані Наталії, викликає захват продуманою композицією, яскравим органічним поєднанням кольорів, довершеною технікою і позитивною енергетикою.
«Писанка — це своєрідна медитація, що вимагає не тільки володіння старовинною технікою, але й духовного піднесення, вивчення історії та магії цього давнього мистецтва. Колись писанкарки усамітнювалися для належного виконання цієї роботи. Я теж роблю це на самоті, бо коли берешся за яйце і писачок, то треба щоб тебе ніщо не відволікало, щоб вкласти у це заняття свою душу» - впевнено ствердила майстриня. Бо ж недаремно кажуть, що писанка передає стан майстра.
Виставкова композиція триватиме майже увесь місяць – до 22 квітня. |