26 квітня в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентація виставки декоративно-ужиткового мистецтва «Великодня писанка».
Виставка організована за сприяння Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації та Рівненського обласного центру народної творчості.
В експозиції представлені творчі роботи майстрів-писанкарів з Гощанщини - Наталії Солімчук з Терентієва та Анни Лостюк з Річиці.
Мистецтво писанкарства – особливий засіб духовного спілкування. Витоки цього мистецтва сягають періоду культури Трипілля і пов’язані з язичницьким культом прославлення вічного закону життя і смерті, весняного пробудження. Писанка – це мініатюрний символ життя, в якому криється таїна будови світу та руху небесних світил. Створюючи писанки, наші предки малювали знаки-символи та особливі магічні формули за допомогою яких зверталися до своїх богів. Протягом багатьох віків ці формули-заклинання майже не змінювалися. Таїнством писанкарства традиційно займалися виключно жінки. Правильно написана писанка вважалася універсальним талісманом, котрий захищав від вогню, блискавки, бездітності, неврожаю, хвороб. Розпис писанок супроводжувався особливими обрядами і зміни в орнаменті не допускалися, оскільки писанка втрачала свою магічну силу.
За вишуканістю і витонченістю виконання українські писанки не поступаються всесвітньо відомим шедеврам іранських, індійських, китайських та японських мініатюр, а волинські і поліські писанки завжди вважалися зразками вищого прояву художнього смаку. У цьому можна переконатися, відвідавши виставку.
Метою заходу є популяризація виробів місцевих майстрів народної творчості, глибше знайомство з творчістю писанкарів Рівненщини, а також розвиток і популяризація багатих народних традицій та звичаїв українців серед краян.
Відтак, експозиція виставки «Великодня писанка» діятиме до 15 травня 2016 року, щоденно, з 9.00 до 19.00 год.
|